تاثیر گرانش :

نیروی جاذبه نیرویی است که همه اجسام را بروی کره زمین در کنار هم نگه می دارد و اگر این نیرو وجود نداشته باشد همه اجسام در فضا معلق می شوند.در برخی از نقاط فضا مانند سیاهچاله ها جاذبه به قدری شدید است که هر جسمی حتی نور را به طرف خود می کشد و گفته می شود در برخی از سیارات دیگر، ممکن است  بخاطر قوی تر بودن جاذبه، وزن افراد چندین برابر وزن آنها بروی زمین باشد. یا اینکه جاذبه کمتر باشد و باعث شود اجسام در فضا معلق باشند یا ثبات کمتری بروی سطح مورد نظر داشته باشند.

حال تصور کنید که برای چند دقیقه نیروی جاذبه از کار بیفتند هر چیزی که  متصل به زمین است از درختان و ساختمان ها و برج ها و انسان ها و آب های اقیانوس ها گرفته در فضا معلق می شود و کل حیات بروی زمین از بین می رود.

و یا اگر جاذبه به اندازه ای بروی زمین شدید تر بود حیات به شکل امروزی بروی زمین ممکن نبود ، زیرا موجودات عملا امکان حرکت نداشتند و یا اگر امروز هم نیروی جاذبه مقداری افزایش یابد سرعت انسان ها برای حرکت به میزان قابل توجه کاهش می یابد و هواپیما ها امکان پرواز نخواهند داشت و در نتیجه موجودات عملا در مکان خود خشک می زنند یعنی هم عدم وجود جاذبه و هم بیشتر شدن جاذبه امکان زندگی را غیر ممکن می سازد و جاذبه زمین در حد متوسط وتنظیم شده قرار دارد.

نکته دیگر این است که دانشمندان هنوز هیج جواب قانع کننده ای برای منشا جاذبه نیافته اند و نظریاتی وجود دارد که جاذبه زمین در اثر پگماتیت های آهن پدید آمده است که این موضوع نیز پذیرفته شده نیست زیرا اگر منشا جاذبه آهن بود سیاهچاله ها باید منابع عظیمی از آهن را داشتند. اینیشتن نیز جاذبه را در چهار چوب نسبیت خود قرار داد ولی برای منشا آن سخنی نگفت.

استیون هاوکینگ نیز برای تفره رفتن از این موضوع در بخش 5 کتاب طرح بزرگ اشاره می کند که نیروی الکتریکی میان ذرات از نیروی جاذبه قوی تر است اما هاوکینگ از منشا نیروی جاذبه و یا حتی نیروهای الکتریکی که به آنها اشاره کرده سخنی نگفته است و تنها برای جواب ندادن و تفره رفتن از موضوع جاذبه ،پای یک موضوع علمی دیگر را به میان کشیده است!

استیون هاوکینگ در کتاب طرح بزرگ خود بدون آوردن هیچ دلیلی مرتب این ادعا را مطرح می نماید که جاذبه یا گرانش جهان ما را به وجود آورده است و این گرانش نیز در اثر قوانین فیزیک به وجود آمده اند حال این ادعا که گرانش عامل اصلی ایجاد جهان ماست هیچ مدرک معتبری در مورد آن وجود ندارد ولی در این مطلب قصد داریم بوجود آمدن گرانش توسط قوانین فیزیکی را مورد برسی قرار دهیم :

جان سی لنوکس در کتاب هاوکینگ در محضر خدا می نویسد: هاوکینگ سرانجام نتوانسته است به پرسش های اصلی پاسخ بدهد.چرا به جای هیچ چیز، چیزی هست؟او می گوید گرانش به معنای آن است که آفرینش جهان اجتناب نا پذیر بوده است.اما گرانش اصلا چگونه به وجود آمده است؟آن نیروی خلاقه ای که پشت آن بود چه بود؟چه کسی آن را با تمام ویژگی ها و استعدادش برای توصیف ریاضی بر اساس قانون در جای خود قرار داده است؟

به همین نحو هنگامی که هاوکینگ در حمایت از نظریه آفرینش خود به خودی خویش ،ادعا می کند که فقط کافی بود که چاشنی روشن شود تا عالم به حرکت در آورد من وسوسه می شوم که بپرسم این چاشنی از کجا آمده است؟روشن است که اگر این چاشنی عالم را به حرکت در می آورد بخشی از عالم نیست.اگر خدا نیست که آن را بیفروزد، چه کسی به معنای علت غایی آن را می افرازد؟

همچنین دانشمندان هیچ اطلاعی در باره منشا و نحوه شکل گیری جاذبه یا گرانش ندارند یعنی آقای هاوکینگ از نیرویی که دارای یک منشا ناشناخته است و بشریت از نحوه به وجود آمدن آن اطلاعی ندارد دلیلی در برابر خدا قرار داده است.

گرانش، نیروی مرموزی است که هرچند نظریه نسبیت عام انیشتین، آن‌را به خوبی توصیف می‌کند؛ اما منشا آن کماکان ناشناخته است. آیا می‌توان جهت‌گیری آرایش اطلاعات اجسام مادی را در فضا عامل گرانش دانست؟

در ادامه این مقاله مطالعه نمایید :

محتویات مقاله تاثیر گرانش به صورت کامل مورد تایید نویسنده نیست و صرفا جهت احترام به نظرات منتقدان منتشر می گردد. لطفا جهت مطالعه مقاله بعدی بروی لینک زیر کلیک نمایید.

عدم وجود خلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *